Emma Nutt, az első női telefonkezelő (1860–1915)

Olvasási idő
1 minute
Eddig olvastam

Emma Nutt, az első női telefonkezelő (1860–1915)

szeptember 01, 2016 - 19:44
1878. szeptember elsején lépett munkába az első női telefonkezelő, Emma Nutt. Az Egyesült Államokban ezt a napot (Emma Nutt Day) róla nevezték el.

Szeptember elseje az Egyesült Államokban Emma Nutt napja. 1878-ban ezen a napon alkalmazta őt Alexander Graham Bell a Boston Telephone Dispatch Company telefonkezelőjének. Kezdetben a telefonközpontokban férfiak dolgoztak, de rengeteg panasz volt a rossz modorukra, trágár beszédükre, türelmetlenségükre, az ügyfelekkel szembeni gorombaságaikra. Bell reménye, hogy a női alkalmazottak udvariasak és türelmesek lesznek, bevált, a telefont kezelő nők remek munkaerőnek bizonyultak. 

Emma és nővére, akit néhány órával utána alkalmaztak, 10 dollárt kapott egy hónapra, ami akkoriban jó fizetésnek számított. A munkaidő heti 54 óra volt. Közel negyven éven át dolgozott a telefontársaságnak, kívülről tudta a New England Telephone Company összes előfizetőjének számát. 

Az 1890-es években a telefonkezelőkkel szemben szigorúak voltak az elvárások. legyen 17 és 26 év közötti, hajadon, szolid megjelenésű, jómodorú, magas és hosszú karú, hogy elérje a kapcsolótábla tetejét. A korra jellemző diszkrimináció is jelen volt, feketéket és zsidókat nem alkalmaztak. 

Emma Nutt az első világháború kitörése után vonult nyugdíjba, a kezdetben magas fizetése az évek során csak keveset emelkedett. 1919 április 15-én a New England-i telefonkezelők, többezer nő, sztrájkba lépett a magasabb bérek, rövidebb munkaidő, és a szakszervezetük elismeréséért. Öt nap múlva a sztrájk sikerrel befejeződött, a vezetőség elfogadta követeléseiket. 
 

Egyszeri adomány

Make Adomany a Nokert Egyesuletnek (Nokert.hu)



Victoria Woodhull - "Wicked Woodhull", "Mrs. Satan" - , az első nő, aki indult az USA elnöki posztjáért

december 22, 2012 - 18:05
"Nem fogok letérni a saját utamról csak azért, mert azok, akik jobbnak hiszik magukat nálam, ezt akarják."
 
"Amíg mások imádkoztak a változásért, én tettem érte."
 
"Szabadon szeretek. Elidegeníthetetlen, alkotmányos és természetes jogom szeretni, akit akarok, ameddig akarom, és bármelyik nap jogom van ezen változtatni."
 

Rachel Lloyd amerikai vegyész (1839–1900)

január 26, 2017 - 00:14

Az első amerikai nő, aki a kémiai tudományokból doktori címet szerzett. 1859-ben végzett  a tanítóképzőben,  az ezt követő évek tragikusak voltak számára, férje és két gyereke meghalt. Philadelphiában vállalt tanári állást, közben elvégezte a Harvard Summer School kémia szakát. Tanulmányai mellett kutatott, három cikke is megjelent az American Chemical Journal-ban.  Ő volt az első nő, aki a lapban publikálhatott. 1885-ben Svájcba ment, ahol a zürichi egyetemen két évig doktori disszertációján dolgozott. 1888-ban a nebraskai egyetemen megkapta professzori kinevezését.

Grete Rehor osztrák politikus (1910–1987)

május 04, 2017 - 00:16

Bécsben született, a polgári iskola elvégzése után tanár szeretett volna lenni, de a háborús körülmények miatt nem tudta a főiskolát elvégezni. Textilgyári munkásnő lett, munka mellett esti iskolákba járt, kereskedelmi, szociálpolitikai kurzusokat végzett. A huszas évek végétől aktiv szerepet vállalt a textilmunkások szakszervezetében, az ÖVP (Österreichischen Volkspartei, osztrák néppárt) tagja lesz. Ausztriának 1966-ban lett első ízben női minisztere Grete Rehor személyében.